Środowisko i Edukacja

Nazwa Partnera - Skrót
Centrum Wiedzy i Społeczności - CCSS

 

Koncepcja

Program pilotażowy Środowisko i Edukacja skoncentrowany jest na zapewnieniu materiałów edukacyjnych sektorowi środowiska. Głównym celem tego programu jest opracowanie katalogu istniejących produktów edukacyjnych ukierunkowanych na środowisko i jego ochronę. Katalog będzie bazował na obecnych standardach metadanych oraz technologiach geoinformacyjnych (np. geoportale). Katalog powinien zawierać istniejące rozwiązania jak również materiały opracowane w projekcie CentraLab (drugorzędny cel programu pilotażowego). Powinien on przedstawiać przejrzyste i zrozumiałe ramy informacji środowiskowych (włącznie z mapami i danymi przestrzennymi).

Informacje przestrzenne są teraz ważnym aspektem większości decyzji związanych ze środowiskiem. Odgrywają ważną rolę w ochronie i zarządzaniu środowiskiem, ochronie biotopów, zarządzaniu ryzykiem środowiskowym i innych dziedzinach. Wsparcie budowy Infrastruktury Danych Przestrzennych stanowi obecnie europejska dyrektywa INSPIRE, ale istnieją także takie inicjatywy takie jak GMES, GEOSS i SEIS (Wspólny System Informacji o Środowisku). Problemem wszystkich tych inicjatyw jest to, że są one napędzane politycznie i koncepcja używana w ich wdrażaniu jest całkowicie odgórna. DG Infso w 2008 roku wprowadziło koncept Wspólnego Europejskiego Systemu Informacji o Środowisku (SISE), który mógłby posłużyć jako podstawa do uczestnictwa różnych inicjatyw w budowie SDI (Przestrzennej Infrastruktury Danych) oraz dać nowe możliwości wszystkim akcjonariuszom dzieląc i wymieniając informacje ważne dla ochrony środowiska. CCSS już w przeszłości podjęło inicjatywy skupiające się na świadomości na temat wykorzystania danych przestrzennych w ochronie środ. oraz uczestnictwa różnego rodzaju akcjonariuszy w budowie SISE. Pierwszym był projekt NaturNet Redime. Po nim nastąpił NaturNet plus. Projekt ten wprowadzał technologie przeznaczone do budowania sieci społecznościowych celem udostępniania inf. środ. i nauki o ochr. środ. W ostatnim roku, CCSS przedstawiło koncept Geoportal4everybody, którego celem jest budowa SDI opartej na ochotnikach.

Technologicznym celem tego projektu jest poszerzenie obecnych usług o nowe funkcjonalności; publikacja dodatkowych wolnych komponentów do tego rodzaju budowy SDI. Do rozwoju SDI wykorzystane zostaną formalne pozytywne doświadczenia z projektu c@r oraz modelu Living Lab. Model ten stworzy możliwość uczestnictwa firm badawczych, urzędników, NGO oraz obywateli na tego rodzaju platformach. Nauczanie skupiać będzie się na wykorzystywaniu sieci społecznościowych do szerzenia świadomości nt. ochrony środowiska, lecz również do uczenia urzędników, NGO i firm jak budować SISE.

Stworzy to nowe możliwości dla rozwoju regionalnego. Tego rodzaju inicjatywy stwarzają możliwości uczestnictwa w rozwoju globalnym dla miejscowych firm, ale projekt przyczyni się także do rozwoju regionalnego i ochrony środowiska.

Program pilotażowy CentraLab: Środowisko i Edukacja (EN)

Organizacja Programu Pilotażowego

Program stosuje metodologię i koncepcję Living Lab celem uzyskania lepszych rezultatów w obszarze edukacyjnym. Współpraca z partnerami (w projekcie CentraLab jak i innych projektach) i naszymi akcjonariuszami (szkoły, administracja państwowa, planiści przestrzenni, specjaliści GIT, społeczeństwo) umożliwia, w połączeniu z ponownym wykorzystaniem istniejących produktów i technologii, stworzenie otwartej i stabilnej platformy edukacyjnej opartej na wymaganiach określonych użytkowników.

Więcej informacji na stronie: http://centralab.ccss.cz/

Strona internetowa inteligentnego katalogu materiałów edukacyjnych

Strona internetowa konkretnych materiałów – podstawowe metadane (lewa strona) i porównanie podobieństw oraz rekomendacja podobnych materiałów

Można się również kontaktować z osobami odpowiedzialnymi za program pilotażowy CentraLab Środowisko i Edukacja:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Premysl Vohnout