Sprawność Energetyczna

Nazwa Partnera – Skrót
E-zavod, Instytut Kompleksowych Rozwiązań Rozwojowych – EZVD

Koncepcja

Program pilotażowy Energia jest prowadzony przez E-Instytut, Instytut Kompleksowych Rozwiązań Rozwojowych, w ramach środowiska Living Lab, i dąży do innowacji oraz rozwoju sektora energetycznego. Obszar programu to północnowschodnia Słowenia. We wdrażaniu programu uczestniczą także dwaj partnerzy projektu CentraLab: Informatica Trentina SpA (Włochy) oraz Uniwersytet Vorarlberg (Austria).

  

Według przeprowadzonych analiz, aktualna sytuacja w zakresie sprawności energetycznej regionu jest dużo gorsza niż jej faktyczny potencjał. Na podstawie celów wytyczonych przez instrukcje krajowe i strategie europejskie, sytuacja może zostać poprawiona, a cele osiągnięte. Jako, że region charakteryzuje się zbyt wysokim zużyciem energii, istnieje pilna potrzeba systematyzacji działań mających na celu rozwiązanie tego problemu. W ten sposób można osiągnąć obniżenie emisji gazów cieplarnianych, co jednocześnie przyczyni się do ochrony środowiska.

E-zavod, wraz z zaangażowanymi partnerami, planuje prace nad wdrożeniem użytecznego projektu pilotażowego – narzędzia Wspomagającego Podejmowanie Decyzji w zakresie Inwestowania w Energie Odnawialną, przeznaczonego dla właścicieli domów i małych firm, pod nazwą „Energy HouseAID”.

(Pomocne narzędzie oceny inwestycji wydajności energetycznej i energii odnawialnej dla indywidualnych i małych firm)

E-zavod, wspólnie z zaangażowanymi interesariuszami z powodzeniem rozwinął przydatny projekt pilotażowy – Wspomaganie Decyzji dot. Inwestycji w Energię Zrównoważoną, narzędzie dla właścicieli domów i małych firm, nazwane skrótowo „EnergyHouseAID”.

EnergyHouseAID zostało opracowane jako aplikacja interpretacyjna dla sieci, w rezultacie podejścia minimalizacji kosztów razem z podejściem LL stwarzającym produkt dla satysfakcji potrzeb użytkowników końcowych i przewiduje się, że jest narzędziem wspomagającym podejmowanie decyzji używanym przez ludzi w celu skutecznej oceny potencjalnych inwestycji w technologie zielonej energii. Narzędzie jest bardzo proste w obsłudze i jest przyjazne dla użytkownika, co oznacza, że jakikolwiek użytkownik będzie w stanie zrozumieć wkład i efekty przy minimalnej wiedzy z zewnątrz.

Po stosowaniu narzędzia wspomagania decyzji (z jego operacjami obliczeniowymi działającymi w tle) użytkownicy są w stanie zobaczyć wpływ na całkowitą wartość ekonomiczną różnych zmian, które mogą wybrać, aby sprawić, że ich budynki/domy będą bardziej wydajne energetycznie – wybierać różne kombinacje technologii EE&RE i w korelacji obserwować finansowy (i środowiskowy) wpływ na ich wybór. Podsumowanie wyników obliczeń może być eksportowane do pliku PDF i automatycznie wysłane na adres email użytkownika. Poza całkowicie operacyjnym narzędziem w lokalnym języku (słoweńskiego) w 1-szej fazie pilotażowej, opracowana także została ponadnarodowa wersja językowa (angielska) i jest ona dostępna (2-ga faza pilotażowa).

Z pomocą wyżej wymienionych partnerów CentraLab, istnieje już potencjał i zainteresowanie dla transferu ponadnarodowego narzędzia do niektórych krajów UE (takich jak Austria i Włochy).

W ramach przygotowywania swoich lokalnych wersji językowych, narzędzie może dodatkowo być atrakcyjniejsze i przyjazne dla przyszłych użytkowników, także z krajów nastawionych na ten język.

Już od początkowego pomysłu, narzędzie wspomagania decyzji zostało zaprojektowane w taki sposób, że dopasowanie dodatkowych języków może być wykonane w dosyć prosty i szybki sposób, co rozszerza potencjał dla przyszłego rozwoju pilotażu i odpowiednie stosowanie po zamknięciu projektu.

Zapowiedź narzędzia EnergyHouseAID:

EnergyHouseAid - Wspomaganie Decyzji dot. Inwestycji w Energię Zrównoważoną, narzędzie dla właścicieli domów i małych firm reprezentuje:

  • z jednej strony, rozwinięty, nowy e-learningowy system/rozwiązanie - narzędzie wspomagania podejmowania decyzji, co jest bardzo przydatne, a zwłaszcza przyjazne dla użytkownika,
  • z drugiej strony, internetowe narzędzie interpretacji decyzji inwestycyjnej reprezentuje rozwiązanie zielonej technologii s.c., ponieważ opiera się na dziedzinie Wydajności Energii & Energii Odnawialnej i obejmuje rozwiązania zielonej technologii, które pomagają użytkownikom/właścicielom domów podejmować łatwiejsze decyzje przez oszczędność energii i finansów w swoich domach.   
Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://livinglab.ezavod.si/index.php/en/

Można się również kontaktować z osobami odpowiedzialnymi za program pilotażowy CentraLab Sprawność Energetyczna:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.